فمتولیزیک چیست؟

لیزیک که یکی از شایعترین، دقیق ترین و بی خطرترین روشهای جراحی عیوب انکساری محسوب می‌شود، یک جراحی دو مرحلهای است که بر روی قرنیه فرد انجام می‌گیرد. فمتولیزیک یکی از جدیدترین روشهای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. تمام موارد توسط لیزر اکسایمر انجام خواهد شد و بدون عارضه خواهد بود.

جراحی فمتولیزیک چگونه است؟

از نظر مراحل انجام جراحی، فمتو لیزیک بسیار شبیه لیزیک است با این تفاوت که در لیزیک ایجاد برش در قرنیه (فلپ) به صورت مکانیکال و با استفاده از تیغه و دستگاه میکروکراتوم انجام می‌شود. ولی همین روش در فمتو با استفاده از لیزر و با ضخامت قابل قبول‌تر و با دقت فوق العاده بالا انجام می‌شود. در حال حاضر فمتولیزیک از پرطرفدارترین روش‌های اصلاح عیوب انکساری در اروپا و آمریکا است.

مراحل فمتولیزیک

 1.  با استفاده از قطره چشم بی حس میشود.
 2. پس از ایجاد بی‌حسی فمتو لیزر تحت کنترل کامپیوتر به عمق مشخصی از بافت قرنیه تابانده شده و برش نازکی در سطح قرنیه (در حدود ۹۰ تا ۱۱۰ میکرون) ایجاد می‌شود.
 3. بسته به نوع و مقدار عیوب انکساری ، شکل قرنیه با استفاده از اکسایمر تغییر داده می‌شود.
 4. لایه‌ی برش خورده به جای اولیه خود برگردانده می‌شود تا به عنوان یک پانسمان طبیعی از بافت جراحی شده محافظت نماید. این لایه سریعا جوش میخورد و نیازی به بخیه نیست.

مزایای جراحی فمتولیزیک

 • عوارض کمتر
 • بهبود سریع: اغلب بیماران پس از یک یا دو روز میتوانند به فعالیتهای روزمره باز گردند. غالبا درد وجود ندارد و بعد از ۲۴ ساعت دید مفیدی ایجاد می‌شود. در آر.کی. (برش قرنیه) و پی.آر.کی. (لیزر) ناراحتی‌ها بیشتر است.
 • حفظ ساختمان طبیعی قرنیه: لایه نازک برداشته شده بعد از چند روز کاملاٌ محکم می‌گردد، به شکلی که با پلک زدن یا مالش چشم جابجا نمی‌شود. در عمل لیزیک بر خلاف عمل آر.کی. یا برش قرنیه، استحکام قرنیه و مقاومت آن در مقابل ضربه کاهش نمی‌یابد.
 • پایداری طولانی مدت اثر عمل: اغلب مطالعات نشان می‌دهد که در عرض ۳-۶ ماه نمره چشم ثابت می‌شود، چرا که پس از این مدت تغییر ناچیزی در ساختمان قرنیه و ترمیم متعاقب آن ایجاد می‌شود.
 • کاهش عوارض ناشی از عفونت و یا تورم.
 • کاهش عوارض ناشی از فلپ مثل سوراخ شدن، آزاد شدن کامل، برش نامنظم و….
 • برش‌های قرنیه نازک‌تر
 • قابلیت برش فلپ‌های نازک‌تر برای اصلاح عیب انکسار در قرنیه‌های نازک‌تر و عیوب انکساری بالاتر لایه نازک برداشته شده بعد از چند روز کاملاٌ محکم می‌گردد، به شکلی که با پلک زدن یا مالش چشم جابجا نمی‌شود. در عمل لیزیک بر خلاف عمل آر.کی. یا برش قرنیه، استحکام قرنیه و مقاومت آن در مقابل ضربه کاهش نمی‌یابد.
 • پیش بینی بهتر برای ضخامت قرنیه
 • به دلیل اینکه جراح قبل از انجام عمل جراحی کاملا فرم، ضخامت، سایز و موقعیت قرنیه را می‌داند در نتیجه بیمارانی که نمره چشم بالاتری دارند می‌توانند از بهبودی بالاتری برخوردار شوند. به این دلیل که جراح بلافاصله پس از برش قرنیه در مورد جایگذاری درست آن میتواند تصمیم دقیق تری بگیرد.

دستورات پزشکی برای عمل جراحی فمتولیزیک

قبل از جراحی فمتولیزیک

 1. پزشک قبل از انجام عمل جراحی یکبار اندازه گیری‌های لازم برای جراحی را انجام خواهد داد.
 2. بیهوشی موضعی با استفاده از قطره چشم.

حین از جراحی لیزیک – فمتولیزیک

 1. توجه داشته باشید که این اعمال دردناک نیستند و همکاری شما نقش بسیار مهمی در حصول نتیجه مناسب دارد. بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و به دستورات پزشک در حین جراحی توجه کنید.
 2. در طول عمل به نور قرمز یا سبز چشمک زن نگاه کنید و از حرکت دادن چشم ها و سر خودداری کنید.
 3. مدت زمان لیزر بسته به این که از چه نوع لیزری استفاده می‌شود، کمتر از یک دقیقه و معمولا ۱۰ ثانیه است. بنابراین در طول مدتی که صدای لیزر را می‌شنوید چشم را حرکت ندهید.
 4. نگران پلک زدن خود در حین عمل نباشید زیرا پلک‌های شما توسط وسیله ای از یک دیگر باز می‌شوند که بهتر است برای پیشگیری از درد، موقع عمل از فشار دادن پلک ها و اخم کردن پرهیز کنید.
 5. دست‌ها را به محیط عمل نزدیک نکنید زیرا باعث آلودگی می‌شود.

بعد از جراحی لیزیک – فمتولیزیک

 1. به مدت ۳۰ دقیقه پس از عمل در اتاق مخصوص استراحت خواهید کرد.
 2. در روز جراحی، رانندگی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ممنوع است لذا وجود همراه با مریض الزامی می‌باشد.
 3. داروی بعد از عمل فقط یک قطره چشمی می‌باشد.
 4. پوشیدن عینک آفتابی به مدت ۲۴ ساعت الزامی است.
 5. ویزیت بیمار پس از روز اول، هفته اول و ماه اول انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید